Zaparcie

  • Zaparcie u dzieci
    Zaparcie u dzieci

© dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj. Redakcja naukowa: prof. dr hab. med. Teresa Jackowska.  

ZAPARCIE U DZIECI - 1, 2, 3 dni i co dalej....

Każdy człowiek oddaje stolec z różną częstotliwością. Badania wykazują, że rozbieżność pod tym względem w niektórych przypadkach jest większa niż nasze o tym wyobrażenie. Najważniejsze jest, żeby nasz naturalny rytm wypróżnienia był efektywny pod względem oczyszczenia naszego organizmu oraz, żeby wypróżnienie nie sprawiało nam dolegliwości.

Zaparciem nie jest rzadsze niż ogólnie przyjęte oddawanie stolca, jeśli nie sprawia ono żadnych dolegliwości i jeżeli stolec jest prawidłowej konsystencji. Jest to ważne, szczególnie u małych niemowląt karmionych piersią, u których różnice w częstotliwości oddawania stolca mogą być bardzo duże. W żadnym przypadku nie należy pochopnie samemu podawać dziecku leków przeczyszczających, jeżeli stolec jest oddawany rzadko, ale o prawidłowej konsystencji oraz jeśli dziecko dobrze się czuje. Zatrzymanie oddawania stolca przebiegające ze złym samopoczuciem i bólami brzucha jest stanem nagłym, takim jak np. zapalenie wyrostka robaczkowego. Na szczęście u dzieci zdarza się ono niezwykle rzadko – w takich przypadkach zabronione jest podawanie środków przeczyszczających. Wszystkie wątpliwości w tym zakresie należy wyjaśnić z pediatrą.

Zaparcie stanowi spory problem u niektórych dzieci, jeżeli jest przyczyną bólów brzucha, bólów przy oddawaniu stolca, jeśli twarde grudki stolca są wyczuwalne przez powłoki brzucha, jeśli dziecko z tego powodu ma gorsze samopoczucie lub jeśli w stolcu pojawi się krew. Zaparcie u niemowląt koniecznie wymaga konsultacji pediatrycznej, a u starszych dzieci porady odnośnie postępowania, które później można już samemu powtarzać.

KIEDY ZAPARCIE u dziecka MOŻE BYĆ NIEPOKOJĄCE I KIEDY NALEŻY ZASIĘGNĄĆ PORADY LEKARSKIEJ?

  • Gdy zaparcie występuje u noworodka lub niemowlęcia.
  • Gdy zaparcie zacznie się nagle i sprawia dziecku dolegliwości.
  • Gdy zaparciu towarzyszą wymioty.
  • Gdy oddawanie stolca jest dla dziecka trudne i nie pomagają środki dietetyczne i proste leki przeczyszczające.
  • Gdy w stolcach pojawia się krew.
  • Gdy jakikolwiek objaw, wygląd stolców lub stan ogólny dziecka budzi niepokój rodziców, a szczególnie gdy pojawiają się objawy lub zachowania dziecka dotychczas rodzicom nieznane.

ZAPOBIEGANIE ZAPARCIOM u dzieci

W przypadku skłonności dziecka do zaparć koniecznie należy przedyskutować z pediatrą dietę i nawyki dziecka, żeby nie dopuszczać do tych przykrych dolegliwości, niekiedy też obciążających organizm dziecka.

Facebook