Przeziębienie

  • Przeziębienie u dzieci
    Przeziębienie u dzieci

© dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj. Redakcja naukowa: prof. dr hab. med. Teresa Jackowska.  

przeziębienie u dzieci - JEDNA CHOROBA, KILKA dolegliwości

Przeziębienie jest łagodną infekcją wirusową górnych dróg oddechowych przebiegającą z niewysoką gorączką, bólem głowy, bólem gardła, katarem, kaszlem, osłabieniem i uczuciem rozbicia. Przeziębienie rozpoczyna się stopniowo, najpierw lekkie drapanie i ból w gardle oraz kichanie. Z czasem pojawia się wyciek z nosa, uczucie zatkania nosa potem następują kolejne objawy – kaszel, złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała i bóle mięśniowe. Stopniowe nasilanie się objawów odróżnia przeziębienie od grypy. Przeziębienie trwa zazwyczaj 5 do 7 dni.

GRYPA u dzieci

Grypa jest również infekcją wirusową, jednak o ostrym początku i ciężkim przebiegu, rozpoczyna się gwałtownie, dreszczami i wysoką gorączką (powyżej 39°C), bólami mięśni i stawów i bardzo złym samopoczuciem. Towarzyszy temu ból głowy, może wystąpić ból oczu i niekiedy światłowstręt. Ból gardła i katar pojawiają się w dalszej kolejności, mogą w ogóle nie wystąpić. Grypa trwa dłużej i może być chorobą niebezpieczną, której nie należy bagatelizować i skontaktować się z lekarzem. Należy pozostać w domu i wyleczyć grypę do końca, z uwagi na zagrażające powikłania. Najczęstszymi powikłaniami grypy są: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok obocznych nosa. Rzadko pojawiają się zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie opon mózgowych.

KIEDY OBJAWY PRZEZIĘBIENIA SĄ u dzieci NIEPOKOJĄCE I kiedy NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

  • Jeśli objawom przeziębienia towarzyszy wysoka gorączka, szczególnie jeśli nie obniża się łatwo pod wpływem środków przeciwgorączkowych.
  • Jeśli przeziębiony jest noworodek lub niemowlę.
  • Jeśli przeziębione jest dziecko niepełnosprawne lub chorujące na choroby przewlekłe.
  • Jeśli początek choroby jest nagły i wygląda poważnie i niepokojąco.
  • Jeśli objawy są bardzo nasilone lub występują objawy dodatkowe, np. ból ucha, ból w klatce piersiowej, bardzo nasilony kaszel.
  • Jeśli objawy nie ustępują pod podaniu leków stosowanych samodzielnie i stan ten trwa dłużej niż 3-5 dni.

leczenie przeziębienia u dzieci

Leki na przeziębienie są przeznaczone do krótkotrwałego samodzielnego, kompleksowego leczenia objawów przeziębienia, takich jak gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, kaszel i są lekami wieloskładnikowymi czyli zawierają więcej niż jedną substancję czynną. Praktycznie wszystkie składniki tych leków zostały opisane w rozdziałach dotyczących gorączki, kataru, kaszlu.

W przypadku występowania pojedynczego objawu infekcji należy zastosować lek prosty o bezpośrednim działaniu na ten objaw. Leki stosowane w dolegliwościach związanych z przeziębieniem są zawarte w rozdziałach "KATAR", "KASZEL" i "GORĄCZKA"

Facebook