Kolka i wzdęcia

  • Kolka u niemowląt
    Kolka u niemowląt

© dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj. Redakcja naukowa: prof. dr hab. med. Teresa Jackowska.  

KOLKA NIEMOWLĘCA - NIEPRZESPANE NOCE...

Kolka niemowlęca jest jedną z najczęstszych przyczyn niepokoju rodziców oraz ich nieprzespanych nocy. Przyczyna kolki nie jest do końca wyjaśniona lecz jest niegroźna. Wymienianych jest wiele przyczyn. Należy uznać, że jest to okres adaptacji przewodu pokarmowego dziecka do warunków zewnętrznych i do przyjmowania, proporcjonalnie do masy ciała, bardzo dużej ilości pokarmu, Należy pamiętać, że skurcz jelit prowadzący do przesuwania się pokarmu jest uruchamiany na początku posiłku i dotyczy całego przewodu pokarmowego od początku do końca, stąd częste jest oddawanie stolca przez dziecko podczas karmienia.

Nie każdy niepokój niemowlęcia jest kolką, w związku z tym nadmierny niepokój dziecka, szczególnie nieuzasadniony lub połączony z innymi objawami jak gorączka, objawy infekcji, powinien być skonsultowany z lekarzem. 

POSTĘPOWANIE W KOLCE NIEMOWLĘCEJ

Najpierw należy wykorzystać wszystkie możliwości uspokojenia dziecka, takie jak przytulanie, ewentualnie noszenie, monotonny szum np. suszarki do włosów (ale nie ogrzewanie suszarką), delikatny masaż całego ciała, masaż brzuszka i gimnastyka, kąpiel w ciepłej wodzie. W sytuacji wyczerpania możliwości pomocy dziecku bez użycia leków można zastosować przedstawione preparaty.

WZDĘCIA, KŁOPOTLIWY PROBLEM...

W jelitach, w trakcie trawienia pokarmu, zachodzą liczne procesy fermentacyjne, których jednym z produktów są gazy. Ilość gazów zależy głównie od rodzaju pokarmu, który spożyliśmy. Wzdęcia bywają również spowodowane nadmiernym połykaniem powietrza (szczególnie u małych dzieci). Skłonność do wzdęć u dzieci powinna być skonsultowana z lekarzem pod kątem zaburzeń flory jelitowej lub nietolerancji składników pokarmowych. 

Niekiedy wzdęcia są jednym z objawów zaburzeń drożności przewodu pokarmowego (np. w zaparciu lub niedrożności jelit). Wzdęcia dają znać o sobie w nieprzyjemny sposób. We wzdęciach mamy do czynienia z uczuciem pełności w obrębie jelit i z odgłosami przelewania się treści jelitowej. Dodatkowo chorzy uskarżają się na niekontrolowane uchodzenie gazów jelitowych o nieprzyjemnym zapachu. Silne wzdęcia mogą również być przyczyną bólów brzucha lub prowadzić do stałego uczucia napięcia w jamie brzusznej.

KIEDY WZDĘCIA u dzieci SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM?

  • Gdy nagłym wzdęciom towarzyszą bóle brzucha i niemożliwe staje się oddanie kału i gazów.
  • Jeśli wzdęcia i gazy jelitowe nie ustępują lub powodują silne bóle brzucha.
  • Każde nadmierne lub nawracające wzdęcia u dzieci, szczególnie małych wymagają konsultacji lekarskiej

ZAPOBIEGANIE WZDĘCIOM u dzieci

Przy skłonnościach do wzdęć i wydobywania się gazów jelitowych powinno się ograniczyć spożywanie potraw powodujących wzdęcia. Należą do nich: cebula, rośliny strączkowe, kapusta, rzodkiew, czosnek, kapusta kiszona, niektóre owoce (np. morele) i sztuczne słodziki. Jedzenie bez pośpiechu zapobiega połykaniu dużej ilości powietrza. Herbatki z kminku, rumianku i kopru włoskiego łagodzą dolegliwości związane ze wzdęciami.

Facebook