Katar i zapalenie zatok

  • Katar u dziecka
    Katar u dziecka

© dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj. Redakcja naukowa: prof. dr hab. med. Teresa Jackowska.  

CIEKNĄCY LUB ZATKANY PROBLEM u dzieci

Katar jest dolegliwością powszechną, niegroźną, ale uciążliwą, u dzieci uciążliwość kataru jest większa niż u dorosłych. Katar powstaje na skutek stanu zapalnego śluzówki nosa najczęściej zaatakowanej przez wirusy, rzadko przez bakterie. Dochodzi do obrzęku śluzówki, a drobniutkie naczynia krwionośne „rozszczelniają” się i przepuszczają na zewnątrz płyn nazywany wysiękiem. Katar w przebiegu infekcji wirusowej początkowo jest wodnisty, stopniowo gęstnieje. Obrzęk śluzówki nosa oraz gęstniejąca i zasychająca wydzielina ograniczają przepływ powietrza i utrudniają oddychanie.

ZAPALENIE ZATOK u dzieci

U dzieci rzadko występuje zapalenie zatok, ponieważ zatoki nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Najczęściej zablokowany nos u dzieci jest rezultatem gromadzenia się wydzieliny w nozdrzach tylnych, gdzie również mieści się trzeci migdał. Niestety wydzielina tam się gromadząca jest trudna do usunięcia i często jest przyczyną przedłużającego się kataru i jego spływania po tylnej ścianie gardła. Często może być ona również przyczyną przedłużającego się kaszlu u dzieci. 

KATAR ALERGICZNY (UCZULENIOWY, SEZONOWY, SIENNY)

Poza przeziębieniem przyczyną kataru może być alergia, najczęściej jest to uczulenie na pyłki roślin, w tym traw i drzew. Więcej informacji - patrz rozdział "ALERGIA".

KIEDY KATAR u dzieci MOŻE BYĆ NIEPOKOJĄCY I NALEŻY SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM?

  • Jeśli katar występuje u noworodka lub niemowlęcia.
  • Gdy podejrzewamy, że jest to katar alergiczny, a postępowanie nie jest ustalone z lekarzem.
  • Gdy katar jest ropny – wydzielina jest gęsta, żółtozielona, dziecko ma podwyższoną ciepłotę ciała i czuje się gorzej niżby to wynikało z kataru wirusowego.
  • Gdy współistnieje inny ograniczony stan zapalny w nosie, np. czyrak przewodu nosowego, który zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.
  • Gdy stwierdzamy katar tylko z jednego przewodu nosowego – u dzieci zawsze istnieje możliwość ciała obcego w przewodzie nosowym.
  • Gdy występuje wyraźny ból w okolicy czołowej lub okolicy podoczodołowej, szczególnie gdy towarzyszy mu gorączka, obrzęk skóry i tkanki podskórnej w bolesnej okolicy – może to przemawiać za zajęciem zatok.
  • Gdy pojawi się wodnisty wyciek z nosa bezpośrednio po urazie głowy – stan na szczęście bardzo rzadki, ale bardzo groźny, wymagający natychmiastowej interwencji lekarskiej.

POSTĘPOWANIE W KATARZE u dzieci

Najważniejsze w przebiegu kataru jest odpowiednie nawilżenie przewodu nosowego, uniemożliwiające zasychanie wydzieliny i „zatykanie” przewodów nosowych. Ważne jest również wydmuchiwanie nosa i usuwanie wydzieliny na zewnątrz. Nawilżenie i rozrzedzenie jej ma szczególne znaczenie u noworodków i najmłodszych niemowląt, ponieważ oddychają one głównie przez nos. 

W łagodzeniu kataru stosujemy leki stosowane miejscowo, rozrzedzające oraz zmniejszające wydzielinę oraz leki działające przeciwalergicznie stosowane miejscowo do nosa oraz doustnie.

POSTĘPOWANIE W ZAPALENIU ZATOK u dzieci

Pełnoobjawowe zapalenie zatok jest chorobą, która musi być leczona przyczynowo przez lekarza i wymaga leczenia antybiotykami. W leczeniu objawowym stosujemy opisane niżej leki stosowane w katarze oraz leki rozrzedzające wydzielinę, stosowane głównie w leczeniu kaszlu (patrz rozdział KASZEL). Ponieważ objawy zatokowe mogą mieć również podłoże alergiczne, w leczeniu stosowane są również leki zawierające składniki przeciwuczuleniowe.

Leki przeciw katarowi i zapaleniu zatok u dzieci

W łagodzeniu kataru stosujemy leki stosowane miejscowo, zmniejszające wydzielinę oraz leki działające przeciwalergicznie stosowane miejscowo do nosa oraz doustnie. Do nawilżenia i oczyszczenia przewodów nosowych stosujemy sól fizjologiczną i preparaty wody morskiej, które występują w formie izotonicznego lub hipertonicznego roztworu.

Doustne preparaty przeciwalergiczne stosowane w katarze alergicznym opisane są w rozdziale "ALERGIA".

Facebook