Kaszel

 • Kaszel u dzieci
  Kaszel u dzieci

© dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj. Redakcja naukowa: prof. dr hab. med. Teresa Jackowska.  

kaszel u dziecka - SUCHY CZY mokry?

Kaszel jest objawem stanu zapalnego, odczynu alergicznego lub podrażnienia śluzówki górnych dróg oddechowych – gardła, krtani, tchawicy oraz może być efektem zapalenia dolnych dróg oddechowych – oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Najczęstszą przyczyną kaszlu jest infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Jeśli kaszel jest uciążliwy, towarzyszy mu gorączka, może sugerować zapalenie oskrzeli lub płuc. W przypadku takiego podejrzenia zawsze konieczne jest  badanie lekarskie oraz leczenie ustalone przez lekarza. Niezależnie od przyczyny kaszel może być suchy lub wilgotny, a leczenie objawowe należy dobrać w zależności od jego rodzaju.

KIEDY KASZEL u dziecka MOŻE BYĆ NIEPOKOJĄCY I NALEŻY SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM?

 • Gdy kaszel występuje u noworodka lub niemowlęcia – im młodsze dziecko, tym pilniej trzeba się skontaktować z pediatrą. 
 • Gdy kaszel wystąpi u dziecka niepełnosprawnego lub chorującego na chorobę przewlekłą.
 • Gdy kaszlowi towarzyszą objawy utrudnionego oddychania i duszności – im szybciej duszność narasta, tym stan jest bardziej naglący.
 • Gdy kaszel jest tak uciążliwy, że nie daje dziecku spać w nocy.
 • Gdy kaszel rozpoczyna się nagle, wśród pełnego zdrowia, szczególnie gdy zaczyna się zakrztuszeniem – istnieje możliwość, że do układu oddechowego dostało się niewielkie ciało obce (orzeszek, ość, kawałek pokarmu).
 • Gdy kaszlowi towarzyszy wysoka gorączka lub ból w klatce piersiowej.
 • Gdy kaszel pojawia sie po kontakcie z czynnikami, które mogą być uczulające – siano, kurz, sierść zwierząt, po kontakcie z określonymi substancjami lub po wysiłku.
 • Gdy kaszel przedłuża się po przebytej infekcji lub gdy jest to kaszel nawracający lub przewlekły.

POSTĘPOWANIE W KASZLU u dzieci

W przebiegu kaszlu, zarówno suchego jak i wilgotnego, bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie powietrza. Gęsta i wysychająca wydzielina może stanowić utrudnienie oddychania. Z otoczenia należy usunąć wszystkie czynniki drażniące drogi oddechowe, należy przebywać w pomieszczeniu często wietrzonym, bezwzględnie nie można palić papierosów oraz nie można przebywać w atmosferze dymu tytoniowego.

Facebook