Gorączka

 • Gorączka u dzieci
  Gorączka u dzieci

© dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj. Redakcja naukowa: prof. dr hab. med. Teresa Jackowska.  

CZY gorączka u dzieci ZAWSZE jest NIEPOKOJĄCA?

Prawidłowa temperatura organizmu wynosi około 37°C. Wtargnięcie drobnoustrojów do organizmu powoduje ogólne objawy chorobowe w postaci gorączki i bólów mięśniowych oraz objawy zlokalizowane w miejscu najbardziej „zaatakowanym”, np. zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Infekcje mogą być wirusowe lub bakteryjne. Infekcje bakteryjne występują rzadziej niż wirusowe. Inne infekcje - np. grzybicze - występują bardzo rzadko i najczęściej są powikłaniem poważnego uszkodzenia mechanizmów obronnych organizmu. 

CZY GORĄCZKĘ u dzieci zawsze NALEŻY OBNIŻAĆ?

Gorączkę należy obniżyć – zarówno w chorobie, która jest nam znana lub jest niegroźna, jak i w okresie oczekiwania na pomoc lekarską. Obniżenie gorączki nie zmieni objawów chorobowych a przynosi ulgę. Z reguły w infekcji wirusowej, po podaniu odpowiedniej dawki leku przeciwgorączkowego, temperatura ciała się obniża, a samopoczucie się poprawia. W infekcji bakteryjnej podanie środka przeciwgorączkowego obniża gorączkę w mniejszym stopniu, samopoczucie chorego nadal jest złe oraz utrzymują się objawy związane z zakażeniem. Należy pamiętać, że gorączka może towarzyszyć wielu chorobom takim jak: grypa, zapalenie płuc, zakażenia bakteryjne występujące poza układem oddechowym (np. zakażenie dróg moczowych); może być objawem posocznicy – sepsy, zapalenia opon mózgowych, zapalenia wyrostka robaczkowego i innych.

KIEDY CHOROBA Z GORĄCZKĄ JEST u dziecka NIEPOKOJĄCA I kiedy NALEŻY SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM?

 • Jeśli gorączka jest wysoka i nie obniża się łatwo po podaniu środków przeciwgorączkowych, stosowanych zgodnie z zalecanym dawkowaniem.
 • Jeśli gorączka występuje u noworodka lub małego niemowlęcia.
 • Jeśli gorączka wystąpi u dziecka niepełnosprawnego lub chorego na chorobę przewlekłą.
 • Jeśli choroba od początku wygląda poważnie i niepokojąco.
 • Jeśli występują silne dodatkowe objawy poza gorączką – silny kaszel, ból ucha, ból w klatce piersiowej, częste oddawanie moczu lub inne.
 • Jeśli gorączka nie obniża się pod wpływem środka przeciwgorączkowego lub nawraca i stan ten trwa dłużej niż 3 dni.
 • Jeśli samopoczucie dziecka jest złe i budzi twój niepokój nawet jeśli masz trudności ze sprecyzowaniem swoich obaw.
 • Gorączka, która nie jest związana z infekcją, zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

OBNIŻANIE GORĄCZKI u dzieci

W celu obniżenia gorączki możemy zastosować kąpiel w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Należy pamiętać, że najpierw podajemy leki przeciwgorączkowe. Wbrew obiegowej opinii, chłodne kąpiele nie zastępują leków przeciwgorączkowych. Bez uprzedniego podania leków, działanie obniżające gorączkę kąpieli może być niewielkie, a sama kąpiel bardzo nieprzyjemna dla chorego. U chorych wysoko gorączkujących można zastosować chłodne okłady na czoło i okolicę pachwin.

Leki przeciwgorączkowe dla dzieci

Leki przeciwgorączkowe są lekami objawowymi i nie usuwają przyczyny gorączki. Nie należy samodzielnie zwiększać dawki leku przeciwgorączkowego ponad dawkę zalecaną w ulotce przylekowej. Należy również sprawdzić czy inne leki, np. zażywane dla złagodzenia innych objawów choroby, nie zawierają już któregoś z przyjmowanych leków przeciwgorączkowych jako jednej z substancji czynnych. Część leków przeciwgorączkowych wykazuje również działanie przeciwzapalne. Na rynku dostępne są również plastry hydrożelowe chłodzące, które mogą przynieść ulgę w stanach podwyższonej temperatury.

Facebook