Ból gardła

  • Ból gardła u dziecka
    Ból gardła u dziecka

© dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj. Redakcja naukowa: prof. dr hab. med. Teresa Jackowska.  

WIRUSOWE ZAPALENIE GARDŁA

Ból gardła towarzyszy prawie każdej infekcji górnych dróg oddechowych. Gardło, podobnie jak nos, stanowi tzw. wrota zakażenia – miejsce pierwszego kontaktu organizmu z atakującymi go drobnoustrojami. Większość infekcji gardła to infekcje wirusowe, w których występują również inne objawy, takie jak katar, kaszel, podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie.

ANGINA I PACIORKOWCOWE ZAPALENIE GARDŁA

Najpoważniejszą infekcją bakteryjną gardła jest angina wywołana przez paciorkowce. Przebiega zazwyczaj gwałtownie z bardzo silnym bólem gardła, utrudniającym połykanie, wysoką gorączką oraz z powiększeniem migdałków i węzłów chłonnych szyjnych, które są bolesne. W anginie paciorkowcowej zazwyczaj nie występują dodatkowe objawy, jak katar lub kaszel. Często występuje również paciorkowcowe zapalenie gardła. Wszystkie objawy są podobne jak w anginie lecz zakażenie nie zajmuje migdałków. Charakterystyczny jest ból gardła (nie drapanie) oraz intensywnie czerwone gardło. Oba objawy są silniejsze niż wirusowym zapaleniu gardła. Właściwie rozpoznana angina lub paciorkowcowe zapalenie gardła wymagają przyczynowego leczenia antybiotykami, które jest prowadzone wyłącznie przez lekarza. 

KIEDY BÓL GARDŁA u dziecka MOŻE BYĆ NIEPOKOJĄCY I NALEŻY SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM?

  • Gdy ból gardła jest wyraźny lub utrudnia połykanie oraz towarzyszy mu powiększenie węzłów chłonnych szyjnych.
  • Gdy ból lub ewentualne powiększenie migdałka w gardle lub węzłów chłonnych występuje po jednej stronie.
  • Gdy ból gardła promieniuje do twarzy, szyi lub ucha.
  • Gdy ból gardła jest jednym z objawów poważniejszej choroby i towarzyszą mu inne objawy, np. wysoka gorączka i wysypka.

POSTĘPOWANIE W ZAPALENIU GARDŁA u dzieci

Infekcje wirusowe nie wymagają leczenia antybiotykami i mogą być leczone objawowo, samodzielnie. Warunkiem jest ich niepowikłany przebieg. W zapaleniu gardła należy przyjmować pokarmy półpłynne, łatwe do przełykania, w umiarkowanej temperaturze. Należy podawać dziecku stale płyny do picia, ponieważ ból się nasila w miarę wysychania śluzówki gardła. Można podawać kisiele lub siemię lniane dla pokrycia gardła śluzowatą warstwą łagodzącą. Następnym etapem łagodzenia objawów jest podawanie leków. W przypadkach silnego bólu podaje się leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Z reguły są one podawane z powodu ogólnych objawów infekcji, takich jak gorączka lub bóle mięśniowe. Należy o tym pamiętać i nie sięgać po ich następną dawkę z powodu bólu gardła.

Leki stosowane w bólu gardła u dzieci

W łagodzeniu bólu gardła stosowane są leki działające miejscowo. Mają one działanie odkażające i bakteriobójcze na większość bakterii wywołujących infekcje w jamie ustnej i gardle, są to: alkohol dichlorobenzylowy, amylometakrezol, chlorek benzalkoniowy, chlorek benzoksoniowy, chlorek cetylopirydyniowy, chlorheksydyna, heksylrezorcynol. Ponadto stosowane są leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które działają miejscowo przeciwzapalnie i przeciwbólowo - benzydamina. Niektóre z tych leków zawierają dodatkowo substancję miejscowo znieczulającą - lidokainę.

Pozostałe produkty dostępne bez recepty (suplementy diety, wyroby medyczne) mogą być stosowane do ochrony i nawilżenia śluzówki jamy ustnej i gardła.

Facebook