Ból brzucha

  • Ból brzucha u dziecka
    Ból brzucha u dziecka

© dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj. Redakcja naukowa: prof. dr hab. med. Teresa Jackowska.  

U DZIECI NIE ZAWSZE GROŹNY....

Bóle brzucha u dzieci mogą mieć wiele przyczyn. Nawracające łagodne bóle, ustępujące samoistnie zazwyczaj nie są zagrażające zdrowiu dziecka. Takie bóle zazwyczaj są spowodowane błędem dietetycznym, niekiedy pasożytami, a najczęściej nie udaje się ustalić ich przyczyny, pomimo niekiedy dokładnej diagnostyki. Są to najczęściej bóle skurczowe jelit lub tzw. bóle stresowe. Bóle brzucha mogą towarzyszyć zaparciom lub infekcji układu moczowego, mogą też towarzyszyć infekcji przewodu pokarmowego (wtedy zwykle bólowi towarzyszą wymioty i biegunka). We wszystkich tych przypadkach, u starszych dzieci, można zastosować leki łagodzące ból brzucha działające rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit. Należy wtedy pamiętać, że jest to leczenie objawowe, które nie leczy przyczyny bólu, oraz że można je zastosować wyłącznie, gdy przyczyna bólu jest znana. W żadnym przypadku nie można stosować leków przeciwbólowych, gdy przyczyna bólu jest nieznana lub wątpliwa, szczególnie gdy jest to ostry ból brzucha.

OSTRY BÓL BRZUCHA u dziecka

Największą uwagę należy skupić na ostrym bólu o niejasnej przyczynie, szczególnie jeśli taki ból zdarza się po raz pierwszy u dziecka i jest stosunkowo ostry. Ból taki najczęściej zaczyna się okolicy środkowej brzucha a następnie promieniuje do strony prawej, w dół. Taki ból brzucha może zwiastować zapalenie wyrostka robaczkowego. Nie można wtedy podawać nic do jedzenia ani stosować żadnych leków doustnych, szczególnie przeciwbólowych. Należy wezwać lekarza albo pojechać z dzieckiem do lekarza lub szpitala.

KIEDY BÓLE BRZUCHA MOGĄ BYĆ u dzieci NIEPOKOJĄCE I KIEDY NALEŻY SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM LUB WEZWAĆ POGOTOWIE?

  • Gdy ból brzucha jest ostry i promieniuje na stronę prawą do dołu.
  • Gdy bólom brzucha towarzyszą wymioty, krew w stolcu lub wymiocinach, wysoka gorączka, trudności w oddychaniu, bóle w okolicach serca, bladość i osłabienie, trudności w oddawaniu kału i moczu.
  • Gdy ból brzucha rozpoczyna się lub występuje w nocy.
  • Gdy ból brzucha jest wyraźny lecz nietypowy.
  • Gdy ból brzucha powtarza się, a jego przyczyna nie została ustalona.
  • Gdy bóle brzucha pojawią się po uderzeniu (np. po wypadku drogowym).
  • Gdy ból brzucha nie ustępuje po krótkotrwałym samodzielnym leczeniu.
Facebook