Robitussin Expectorans
(gwajafenezyna)

Syrop: 100 ml. 5 ml syropu zawiera 100 mg gwajafenezyny. 5 ml syropu zawiera 103 mg etanolu.
Dawkowanie: Dzieci od 6 do 12 lat: 5 ml syropu 4 razy na dobę. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 10 ml syropu 4 razy na dobę.
Uwagi: Ze względu na zawartość etanolu należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w ruchu.
Podmiot odpowiedzialny: Pfizer Corporation Austria GmbH

Gwajafenezyna - substancja czynna preparatu - przeczytaj

Właściwości gwajafenezyny: Gwajafenezyna wykazuje silne właściwości wykrztuśne, zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, a także zmniejsza jego lepkość oraz ma słabe działanie odkażające. Łagodzi kaszel i ułatwia odkrztuszanie.
Wskazania: Kaszel z nadmierną ilością wydzieliny zalegającej w oskrzelach i trudnej do odkrztuszenia.
Przeciwwskazania: Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (gwajafenezynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: Lek przeznaczony do doraźnego stosowania. Nie zaleca się stosowania leku, gdy kaszel trwa dłużej niż 7 dni u dorosłych (3 dni u dzieci), nawraca, bądź towarzyszy mu gorączka, wysypka, lub trwały ból głowy. Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować u osób z astmą oskrzelową, przewlekłym zapaleniem oskrzeli, rozedmą płuc oraz u palaczy tytoniu. Pacjenci chorujący na ciężką chorobę wątroby lub nerek mogą stosować lek po konsultacji z lekarzem.
Stosowanie z innymi lekami: Gwajafenezyna, tak jak wszystkie leki wykrztuśne, nie powinna być łączona z lekami hamującymi odruch kaszlowy, ze względu na wzajemne znoszenie się działania leczniczego. U osób z nadciśnieniem, chorobami serca, cukrzycą, chorobami naczyń obwodowych, przerostem prostaty i jaskrą - przyjmujących fenylopropanoloaminę - gwajafenezynę należy stosować ostrożnie.
Wpływ na kierowanie pojazdami: Zaleca się ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w ruchu, ponieważ lek u niektórych osób może powodować zawroty głowy.
Możliwe działania niepożądane: Sporadycznie mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha), ból i zawroty głowy, wysypka, pokrzywka.
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Facebook