Sirupus Kalii guajacolosulfonici
(sulfogwajakol)

Syrop: 125 g i 200 g. 1 g syropu zawiera 60 mg sulfogwajakolu.
Dawkowanie: Dzieci: 3 razy dziennie 1 łyżeczkę syropu. Dorośli: 3 razy dziennie 1 łyżkę syropu.
Uwagi: Ze względu na zawartość etanolu należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w ruchu.
Podmiot odpowiedzialny: VIS - Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne Sp. z o.o.

Sulfogwajakol - substancja czynna preparatu - przeczytaj

Właściwości sulfogwąjakolu: Sulfogwajakol (gwajakosulfonian potasu) ulega w organizmie rozkładowi do gwajakolu, który jest wydalany przez drogi oddechowe i drażni śluzówkę oskrzeli, wywołując odruch wykrztuśny. Ułatwia przesuwanie upłynnionej wydzieliny w świetle oskrzeli i jej odkrztuszenie. Sulfogwajakol działa również słabo odkażająco na śluzówkę oskrzeli.
Wskazania: Lek wykrztuśny w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.
Przeciwwskazania: Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sulfogwajakol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: Lek przeznaczony do doraźnego stosowania. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają, lub jeżeli wystąpią nowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie z innymi lekami: Sulfogwajakol, tak jak wszystkie leki wykrztuśne, nie powinien być łączony z lekami hamującymi odruch kaszlowy, ze względu na wzajemne znoszenie się działania leczniczego.
Możliwe działania niepożądane: Działania niepożądane występują rzadko. Mogą wystąpić: zaburzenia przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka, podrażnienie), senność, bóle głowy. Sporadycznie może wystąpić wysypka skórna.
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Facebook