Apitussic
(sulfogwajakol)

Syrop: 120 ml. 5 ml syropu zawiera 52 mg sulfogwajakolu. Lek zawiera ziołomiód sosnowy.
Dawkowanie: Dzieci w wieku powyżej 6 lat: 3 lub 4 razy dziennie 5 ml (1 łyżeczka do herbaty) syropu.
Dzieci starsze i młodzież: 3 lub 4 razy dziennie 10 ml (2 łyżeczki do herbaty) syropu. Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Dorośli: 3 lub 4 razy dziennie 10 ml (1 łyżka stołowa) syropu.
Podmiot odpowiedzialny: Farmina Sp. z o.o.

Sulfogwajakol - substancja czynna preparatu - przeczytaj

Właściwości sulfogwąjakolu: Sulfogwajakol (gwajakosulfonian potasu) ulega w organizmie rozkładowi do gwajakolu, który jest wydalany przez drogi oddechowe i drażni śluzówkę oskrzeli, wywołując odruch wykrztuśny. Ułatwia przesuwanie upłynnionej wydzieliny w świetle oskrzeli i jej odkrztuszenie. Sulfogwajakol działa również słabo odkażająco na śluzówkę oskrzeli.
Wskazania: Lek wykrztuśny w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.
Przeciwwskazania: Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sulfogwajakol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: Lek przeznaczony do doraźnego stosowania. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają, lub jeżeli wystąpią nowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie z innymi lekami: Sulfogwajakol, tak jak wszystkie leki wykrztuśne, nie powinien być łączony z lekami hamującymi odruch kaszlowy, ze względu na wzajemne znoszenie się działania leczniczego.
Możliwe działania niepożądane: Działania niepożądane występują rzadko. Mogą wystąpić: zaburzenia przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka, podrażnienie), senność, bóle głowy. Sporadycznie może wystąpić wysypka skórna.
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Facebook